Larnaka

Larnaka je grad koji se nalazi na jugoistoku Kipra, treći je grad po veličini i od Nikozije je udaljen 30 kilometara. U blizini grada nalazi se i najprometniji aerodrom na Kipru.

 

 

Larnaka je jedan od najstarijih gradova na Kipru i prepuna je arheoloških mesta koja potiču iz neolita, vizantijskog, turskog i antičkog doba. Na kraju glavnog šetališta nalazi se srednjovekovni zamak Larnaka Fort. Duž istog šetališta nalazi se dosta starih tradicionalnih kuća koje su odolele vremenu i sačuvale svoj nekadašnji šarm. Šetalište kraj mora je najpopularniji deo grada i tu se nalaze mnogi restorani i taverne. Najbolji provod i sam epicentar noćnog života je kvart Laiki Yeitonia.

 

 

I u okolini grada kao da je vreme stalo. Prava oaza mira su sela Kiti, Livadia, Pyla, Lefkara i Zigy.

 

 

Glavna atrakcija u Larnaki je slano jezero koje je drugo po veličini na Kipru. Nalazi se na jugozapadu grada. Posebna atrakcija su flamingosi koji se od novembra do maja gnezde upravo na ovom jezeru.

 

 

Većina plaža nagrađena je plavom zastavicom za čistoću i uređenost. Voda je u ovom delu Kipra dosta čista i bezbedna. Najpopularnija plaža je Foinikoudes i nalazi se u blizini glavnog šetališta. Plaža je prekrivena sitnim žućkastim peskom, a na njoj se nalaze palme. Možete iznajmiti suncobrane i ležaljke, a plaža je opremljena i toaletima i kabinama.

 

 

Plaža Mckenzie je dugačka 1 kilometar i takođe je jako popularna pogotovo u večernjim satima kada se na njoj organizuju žurke.

 

 

Dosta popularne i preporučljive plaže su Kastella, Yanathes, CTO Pyla i Pervolia Larnaka.

 

Kipar (grč. Κύπρος; tur. Kıbrıs), zvanično Kiparska Republika (grč. Κυπριακή Δημοκρατία; tur. Kıbrıs Cumhuriyeti), ostrvska je država u Sredozemlju, 113 km južno od Turske i oko 120 km zapadno od sirijske obale. Geopolitički, pripada jugozapadnoj Aziji. Glavni grad je Nikozija.

Kipar je treće najveće ostrvo u Sredozemnom moru i jedno od najpopularnijih turističkih odredišta na Sredozemlju, sa više od 2,4 miliona turista godišnje.

Kipar je nezavisnost od Ujedinjenog Kraljevstva stekao 1960. godine, a od 1. maja 2004. član je Evropske unije.

Turska je 1974. izvršila invaziju na Kipar i okupirala značajne delove ostrva, što je hiljade kiparskih Grka i Turaka pretvorilo u izbeglice. Tada je došlo do uspostavljanja delimično autonomnog režima u okupiranim delovima na severu ostrva. Aktuelne nesuglasice su doprinele podeli ostrva na četiri dela: Kiparska Republika na jugu, Turske Republike Severni Kipar (koji priznaje samo Turska) na severu ostrva, Zelenu liniju Ujedinjenih nacija, koja deli ostrvo na dva dela i dve suverene baze, nad kojima je Ujedinjeno Kraljevstvo zadržala kontrolu nakon proglašenja nezavisnosti Kipra. Predlagano je stvaranje države Kipar, koju bi činila dva entiteta: Grčka Republika Južni Kipar i Turska Republika Severni Kipar.

 

Pogledajte našu kompletnu ponudu za Kipar.

 

 

 

Podeli:
Pregledano 7847 puta