Bar

Bar je moderan grad koji se svakim danom sve više širi. Ovaj lučki grad poznat je po lepim sređenim zelenim površinama, dobrom noćnom provodu i prelepim plažama.

 

 

O istoriji grada najviše svedoči Stari grad. Reč je o tvrđavi koja je više vekova bila centar ovog mesta. U blizini se nalazi i stara maslina, drvo koje je staro 2000 godina. Nalazi se u mestu Mirovica, u starom delu Bara. U ovom starom delu nalaze se ostaci mnogobrojnih crkava: sačuvani su temelji romanogotske katedrale Svetog Đorđa iz 11. veka, dve gotske crkve, crkva Svete Katarine i Svete Venerande. Iz turskog perioda sačuvane su barutana i amam. U zapadnom delu grada nalaze se ruševine crkve Svetog Nikole za koju se smatra da je podignuta u 13. veku, a da je graditeljica bila Jelena Anžujska, žena srpskog kralja Uroša.

 

 

Dvorac Kralja Nikole je izgrađen 1885. godine na samoj morskoj obali. Sastoji se od velikog dvorca, malog dvorca, kapele, stražarnica i zimske bašte, a 1910. godine dozidana je i velika plesna sala. U sklopu dvorca nalazi se park sa velikim brojem mediteranskog bilja. U blizini dvorca nalazio se i drveni gat na kome su pristizali brodovi i jahte. Danas je ovaj dvorac Zavičajni muzej.

 

 

U blizini Bara se nalaze i ostaci srednjovekovnog grada Nehaja koji je podignut u 15. veku. Udaljen je 10 kilometara severozapadno od Bara i nalazi se na visini od 225 metara. Prvi put se pominje 1542. godine i smatra se da su ga izgradili Mlečani. U samom gradu nalazi se crkva Svetog Dimitrija iz 13. veka, sa pravoslavnim i katoličkim oltarom. Ova crkva starija je od samog utvrđenja.

 

 

Nedaleko od grada se nalaze i mnogi manastiri. Ostaci manastira Bogorodice Ratačke iz 11. veka nalaze se na morskoj obali, na kraju rta Ratac. Manastir Gornji Brčeli nalazi se u istoimenom selu. Osnovao ga je početkom 18. veka vladika Danilo kao svoju zimsku rezidenciju.

 

 

Gradska plaža ili Topolica nalazi se u samom gradu. Ova plaža je dugačka 500 metara i šljunkovita je. Nalazi se u blizini luke pa i nije toliko popularna. Crvena plaža se nalazi malo severnije, u malom zalivu između Bara i Sutomora. Duga je 1 kilometar, a u zaleđu se nalazi gusta borova šuma. Plaža je mešavina peska i šljunka crvenkaste boje. Žukotrlica je stenovita plaža duga oko 1 kilometar i nalazi se odmah iza Crvene plaže. Maljevik je mala plaža, duga svega 100 metara i nalazi se u blizini Sutomora. Zlatna obala je 10 kilometara severno od Bara, i obe plaže su duge skoro 2 kilometra. Na obe plaže pomešan je pesak i šljunak.

 

 

Restorani / Kafići / Noćni život

U Baru se nalazi veliki broj dobrih barova i kafića. Najbolji provod je u diskoteci Fratelo u Sutomoru ili u noćnom klubu Paradizo koji se nalazi nedaleko od Bara. Najbolju ribu možete pojesti u poznatim barskim hotelima Topoloca, Korali i Biserna obala. Najbolji restorani su Pandora, Gusar, Una Volta, restoran Mali Podrum. U Baru se održava i Međunarodni TV festival, festival Susreti pod starom maslinom, Barski letopisi i još mnoge druge kulturne manifestacije.

Ostale aktivnosti

Čanj je malo turističko mesto koje se nalazi između Bara i Budve. Ovo malo izolovano mesto je pravi izbor za porodice sa malom decom, ali i za sve ostale željne mirnog i prijatnog odmora. Mesto je udaljeno od velikih saobraćajnica i odlikuju ga toplo more, lepa peščana plaža, parkovi i uređenost. Čanj je od Bara udaljen nekih 12 kilometara. Biserna obala ili glavna plaža u Čanju je jedna od najlepših na Crnogorskom primorju. Planinski greben ovu plažu preseca i deli na dve manje. Plaža je pokrivena debelim slojem sitnog peska na obali i kamenim oblucima u vodi. Ukupna dužina obe plaže je 1800 metara, a plaža je kapaciteta 9000 kupača.

Plaže u Sutomoru su prelepe i dugačke su 2 kilometra. Cela plaža ima lučki oblik. Između Bara i Sutomora nalazi se veliki broj manjih plaža i uvala. Neke od najlepših su Inexova Zlatna obala, Ratačka mala plaža, Bela plaža, Kadice i još mnoge druge.

Crna Gora je država u jugoistočnoj Evropi koja se nalazi na Balkanskom poluostrvu. Graniči se sa Bosnom i Hercegovinom na sjeverozapadu, Srbijom na istoku, Albanijom na jugoistoku i Hrvatskom na zapadu, dok na jugozapadu ima obalu duž Jadranskog mora. Glavni i najveći grad je Podgorica, dok Cetinje ima status prijestonice.

Tokom ranog srednjeg vijeka, tri srpske kneževine postojale su na prostoru današnje Crne Gore: Duklja, Travunija i Raška. Godine 1042. arhont Stefan Vojislav vodio je pobunu koja je dovela do nezavisnosti Duklje od Vizantijskog carstva i uspostavljanja dinastije Vojislavljević. Nakon dvovjekovne vladavine Nemanjića, u 14. i 15. vijeku došlo je do stvaranja Kneževine Zete kojom su vladale dinastije Balšić (1356—1421) i Crnojević (1431—1498) za čije vrijeme prvi put se koristi sadašnji naziv. Nakon pada pod osmanskom vlašću, Crna Gora je povratila defakto nezavisnost 1697. godine pod vlašću dinastije Petrović Njegoš kao teokratska država prije nego što je postala sekularna knjaževina 1852. Dejure nezavisnost je stekla od strane Velikih sila na Berlinskom kongresu 1878. nakon Crnogorsko-turskog rata. Godine 1910. postala je kraljevina. Nakon Prvog svjetskog rata, postala je dio Jugoslavije. Nakon raspada Jugoslavije, republike Srbija i Crna Gora su zajedno proglasile federaciju. Nakon referenduma o nezavisnosti održanom u maju 2006, Crna Gora je povratila nezavisnost i zajednica se mirnim putem rasformirala. Na parlamentarnim izborima u avgustu 2020, po prvi put u svojoj istoriji, Crna Gora je demokratski smijenila vlast. Time, tridesetogodišnja vladavina Mila Đukanovića i stranke na čijem je čelu je okončana.

Klasifikovana od strane Svjetske banke kao ekonomija sa višim srednjim prihodom, Crna Gora je članica Ujedinjenih nacija, NATO-a, Svjetske trgovinske organizacije, Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju, Savjeta Evrope i Centralnoevropskog ugovora o slobodnoj trgovini. Crna Gora je osnivačka članica Unije za Mediteran. U procesu je pridruživanja Evropskoj uniji.

 

Podeli:
Pregledano 18596 puta