Bijela

Bijela je malo mestašce koje se nalazi u Boka Kotorskom zalivu, u opštini Herceg Novi. Nalazi se na putu između Kamenara i Herceg Novog i od njega je udaljena nekih 12 kilometara. Nekada je ovo bilo ribarsko mesto u kome se gajilo vino i masline i koje je bilo poznato po brodogradnji, a danas je zanimljiva turistička destinacija koju treba istražiti.

 

 

Mesto je bogato malim peskovitim plažama, a osim plaža predstavlja i idealnu startnu poziciju za otkrivanje i obilazak slikovitih ruralnih crnogorskih sela. Plaže u Bijeli se smatraju najčistijim na čitavom primorju. Gradska plaža je kombinacija šljunka i peska, a u senci borova malo dalje od obale nalazi se puno kafića u kojima možete popiti kafu. Malo popularnije plaže nalaze se u Baošićima i Đenovićima. Kada je reč o kulturnim znamenitostima ovde možete posetiti crkvu Rize Svete Bogorodice iz 12. veka, Crkvu Svetih Vrači koja je početkom 20. veka sagrađena u porti crkve Svete Bogorodice, crkvu Sv. Gospođa iz 18. veka koja se nalazi na Veljem brdu i katoličku crkvu Svetog Petra.

 

 

U Bijelu obično letuju porodice i turisti željni mirnog odmora, a i mesto je dosta mirnije i bez mnogo mesta za izlazak. Mesto je poznato po lepim i bogatim mediteranskim parkovima, a najpoznatiji je park Đurković u kome uspevaju mnoge retke biljne vrste.

 

Crna Gora je država u jugoistočnoj Evropi koja se nalazi na Balkanskom poluostrvu. Graniči se sa Bosnom i Hercegovinom na sjeverozapadu, Srbijom na istoku, Albanijom na jugoistoku i Hrvatskom na zapadu, dok na jugozapadu ima obalu duž Jadranskog mora. Glavni i najveći grad je Podgorica, dok Cetinje ima status prijestonice.

Tokom ranog srednjeg vijeka, tri srpske kneževine postojale su na prostoru današnje Crne Gore: Duklja, Travunija i Raška. Godine 1042. arhont Stefan Vojislav vodio je pobunu koja je dovela do nezavisnosti Duklje od Vizantijskog carstva i uspostavljanja dinastije Vojislavljević. Nakon dvovjekovne vladavine Nemanjića, u 14. i 15. vijeku došlo je do stvaranja Kneževine Zete kojom su vladale dinastije Balšić (1356—1421) i Crnojević (1431—1498) za čije vrijeme prvi put se koristi sadašnji naziv. Nakon pada pod osmanskom vlašću, Crna Gora je povratila defakto nezavisnost 1697. godine pod vlašću dinastije Petrović Njegoš kao teokratska država prije nego što je postala sekularna knjaževina 1852. Dejure nezavisnost je stekla od strane Velikih sila na Berlinskom kongresu 1878. nakon Crnogorsko-turskog rata. Godine 1910. postala je kraljevina. Nakon Prvog svjetskog rata, postala je dio Jugoslavije. Nakon raspada Jugoslavije, republike Srbija i Crna Gora su zajedno proglasile federaciju. Nakon referenduma o nezavisnosti održanom u maju 2006, Crna Gora je povratila nezavisnost i zajednica se mirnim putem rasformirala. Na parlamentarnim izborima u avgustu 2020, po prvi put u svojoj istoriji, Crna Gora je demokratski smijenila vlast. Time, tridesetogodišnja vladavina Mila Đukanovića i stranke na čijem je čelu je okončana.

Klasifikovana od strane Svjetske banke kao ekonomija sa višim srednjim prihodom, Crna Gora je članica Ujedinjenih nacija, NATO-a, Svjetske trgovinske organizacije, Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju, Savjeta Evrope i Centralnoevropskog ugovora o slobodnoj trgovini. Crna Gora je osnivačka članica Unije za Mediteran. U procesu je pridruživanja Evropskoj uniji.

 

Pogledajte našu kompletnu ponudu za Crnu Goru.

 

 

 

Podeli:
Pregledano 24114 puta