Dobrota
Dobrota se nalazi u blizini Kotora i ovo je i najmnogoljudnije naselje u ovom delu crnogorskog primorja. Status naselja mesto je dobilo 1717. godine i od tada počinje da se izgrađuje u turističko mesto kakvo danas vidimo. Prvi put se spominje u spisima kotorskog arhiva 1260. godine pod imenom Dabrathum.
Simbol Dobrote kada je o sakralnim spomenicima reč je crkva Svete Eustahije. Sagrađena je 1773. godine i građena je u baroknom stilu. Zvonik potiče iz prve polovine 19. veka, a enterijer je bogato ukrašen i njegove zbirke su od velikog značaja. Ističe se zbirka sa 52 komada čuvene dobrotske čipke iz 17. i 18. veka. Još jedna crkva je od velikog značaja za Dobrotu. U pitanju je crkva Svetog Ilije koja datira iz 12. veka i koja je dosta skromnija od prethodne.
Crkva Svetog Mateja sagrađena je na temeljima jedne stare crkve 1670. godine. Izgrađena je u baroknom stilu, a njena unutrašnjost je ukrašena mramornim oltarima, umetničkim slikama i skulpturama i različitim luksuznim obrednim predmetima. Ovde se čuva i čuvena slika Đovanija Belinija Bogorodica sa detetom.
Na teritoriji Dobrote nalazi se i nekoliko prelepih palata koje svojom lepotom uvek privuku veliki broj turista. Najveća palata je palata Milošević koja je podignuta u 19. veku. Sagradila su je braća Božan i Vido Milošević, pomorski kapetani i brodovlasnici. Palata je podeljena na dve celine, sa dvorištem, dva ulazna portala i dva balkona. Na palati Milošević nalazi se jedna od retkih ugaonih kula-puškarnica.
Palata Tripković je sagrađena krajem 18. veka i jedna je od najimpozantnijih baroknih palata Boke Kotorske. Podigao ju je kapetan Andrija Jozov Tripković. Izgrađena je od klesanog karčulanskog kamena i ima dva sprata i konobu. Palata je povučena od obale i malo uzdignuta na plato. Njena unutrašnjost je posebna priča. Opremljena je umetničkim delima, stilskim nameštajem, a poseduje i neke retke knjige.
Šetalište u Dobroti dugačko je nekoliko kilometara i prati obalu. Duž njega nalazi se nekoliko plaža, mahom peščanih i izbetoniranih. Plaže su velike ali dosta mirne i tihe, a sama Dobrota poznata je po izuzetno čistoj vodi.
Restorani / Kafići / Noćni život
Dobrota je poznata po vrhunskoj kuhinji. Jedan takav restoran je Obala koji se nalazi na samoj obali mora i koji često organizuje svirke sa živom muzikom. Restoran poseduje i plažu sa pristaništem sa koga se svakodnevno organizuju izleti na izletišta Žanjic, Rose, Mamula i do Plave špilje. Još neki od poznatih restorana su konoba Akustik, restoran Stari Mlin i restoran Dobrotski Dvori. Najpopularniji barovi u Dobroti su Biblioteka, Nautilus i Vizantija.
Ostale aktivnosti
Kotor se nalazi u jednom od najlepših zaliva na svetu. Nalazi se u krajnjem severoistočnom delu bokokotorskog zaliva. Jedan je od najlepših gradova na crnogorskom primorju, sa inspirativnom istorijom i prelepim pejzažima i plažama. Stari grad Kotora je sigurno njegov simbol. Ove zidine duge su 4,5 kilometra, a visina na nekim njegovim delovima dostiže 20 metara. Na 260 metara nadmorske visine smeštena je tvrđava San Giovanni koja datira iz ilirskog doba. U ovaj bajkovit grad ulazi se sa tri strane, na tri kapije. Glavni i najveći trg u Kotoru je Trg od oružja. U mletačko doba se na ovom trgu kovalo i pravilo oružje. Ovde se nalazi i Toranj, Kneževa palata, zgrada Arsenala, Napoleonovo pozorište i Kula gradske straže. Simbol ovog trga je Toranj iz 17. veka ispod koga se nekad nalazio stub srama na kome su prestupnici kažnjavani. Najbliža plaža gradu je gradska i nalazi se na samom početku Dobrote kada se krene od Starog grada. Plaža je mala i šljunkovita, sa betonskim pločama.
Prčanj je mali gradić koji se nalazi u opštini Kotor, na obali Bokokotorskog zaliva. Od Kotora je udaljen nekih 5 kilometara i često se do njega organizuju izleti iz Dobrote. Prvi put se pominje u 13. veku pod imenom Perzano. Prčanj je mesto sa malim plažama, uglavnom betonskim, mirnim morem i lekovitim vazdušnim strujama. Najpoznatija plaža je Markov Rt. Ova šljunkovita plaža dugačka je oko 1000 metara i nalazi se na putu od Prčnja do Stoliva. Deo je namenjen gostima hotela, a deo mogu koristiti i ostali turisti. Na plaži se nalazi i mali bar u kome se možete skloniti od sunca i popiti piće. Blizina Kotora omogućava i obilazak nekih njegovih kamenitih plaža. I obližnji Stoliv takođe je poznat po prelepoj peskovitoj plaži.
Perast se nalazi u Boki Kotorskoj. Ovo malo živopisno mesto od Kotora je udaljeno 14 kilometara. Ovo mediteransko mestašce se može pohvaliti malim uređenim plažama, mahom izbetoniranih ali veoma prijatnih za odmor i relaksaciju u prelepom moru. Ukoliko ste ljubitelji šljunkovitih plaža na putu ka Kotoru nailazite na plažu Bajova kula koja je dugačka 60 metara i okružena lovorom. Voda je kristalno čista na ovoj plaži.
Kada ste u Dobroti možete posetiti i ostrvo Mamula. Ovo ostrvo je poznato i pod imenom Lastavica. Mamula se nalazi na samom ulazu u Bokokotorski zaliv i udaljeno je od Herceg Novog 3 kilometra. Čitav kompleks tvrđava izgrađen je od krupnih i fino tesanih kamenih kvadera složenih u jednake horizontalne redove. Ova tvrđava je u oba svetska rata bila korišćena kao logor.
Crna Gora je država u jugoistočnoj Evropi koja se nalazi na Balkanskom poluostrvu. Graniči se sa Bosnom i Hercegovinom na sjeverozapadu, Srbijom na istoku, Albanijom na jugoistoku i Hrvatskom na zapadu, dok na jugozapadu ima obalu duž Jadranskog mora. Glavni i najveći grad je Podgorica, dok Cetinje ima status prijestonice.
Tokom ranog srednjeg vijeka, tri srpske kneževine postojale su na prostoru današnje Crne Gore: Duklja, Travunija i Raška. Godine 1042. arhont Stefan Vojislav vodio je pobunu koja je dovela do nezavisnosti Duklje od Vizantijskog carstva i uspostavljanja dinastije Vojislavljević. Nakon dvovjekovne vladavine Nemanjića, u 14. i 15. vijeku došlo je do stvaranja Kneževine Zete kojom su vladale dinastije Balšić (1356—1421) i Crnojević (1431—1498) za čije vrijeme prvi put se koristi sadašnji naziv. Nakon pada pod osmanskom vlašću, Crna Gora je povratila defakto nezavisnost 1697. godine pod vlašću dinastije Petrović Njegoš kao teokratska država prije nego što je postala sekularna knjaževina 1852. Dejure nezavisnost je stekla od strane Velikih sila na Berlinskom kongresu 1878. nakon Crnogorsko-turskog rata. Godine 1910. postala je kraljevina. Nakon Prvog svjetskog rata, postala je dio Jugoslavije. Nakon raspada Jugoslavije, republike Srbija i Crna Gora su zajedno proglasile federaciju. Nakon referenduma o nezavisnosti održanom u maju 2006, Crna Gora je povratila nezavisnost i zajednica se mirnim putem rasformirala. Na parlamentarnim izborima u avgustu 2020, po prvi put u svojoj istoriji, Crna Gora je demokratski smijenila vlast. Time, tridesetogodišnja vladavina Mila Đukanovića i stranke na čijem je čelu je okončana.
Klasifikovana od strane Svjetske banke kao ekonomija sa višim srednjim prihodom, Crna Gora je članica Ujedinjenih nacija, NATO-a, Svjetske trgovinske organizacije, Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju, Savjeta Evrope i Centralnoevropskog ugovora o slobodnoj trgovini. Crna Gora je osnivačka članica Unije za Mediteran. U procesu je pridruživanja Evropskoj uniji.
Pogledajte našu kompletnu ponudu za Crnu Goru.