Famagusta
Famagusta je mirna i luksuzna regija na Kipru. Grad se nalazi na istočnoj obali Kipra i poznat je po prelepim plažama i jako opremljenim hotelima. Tokom srednjeg veka grad je bio najvažnija luka na ostrvu.
Današnji grad sagrađen je na temeljima starog grada Salamisa. Grad krase zidine sa Otelovim tornjem i gotska katedrala Svetog Nikole sagrađena u 13. veku. Gradić je poznat po uskim ulicama popločanim kaldrmom čijom se čitavom dužinom ređaju radnje sa tekstilom, zlatom, kožom i ostalim rukotvorinama. Tvrđavu Otelo su u 14. veku sagradili Luzinjani, francuski plemići koji su vladali većim delom Evrope u tom periodu. Ovo utvrđenje štitilo je grad od napada, a nazivana je i neprobojna tvrđava zbog dubokih jaraka kojima je okružena.
Još jedna aktrakcija u Famagusti je crkva Svetih Pavla i Petra. Danas je poznatija kao Sinan Pašina džamija. Sagrađena je 1359. godine i dosta je lepo ukrašena. Poznata je po ukrasima prenesenim iz Salamisa.
Oko 6 kilometara severno od Famaguste nalazi se arheoliški lokalitet Salamis. Najstariji pronalasci na području Salamisa datiraju iz 11. veka. Ovaj grad-država bio je pod kontrolom Asirije. Mitski osnivač grada je Teuser, sin grčkog kralja Telamona.
Plaže u Famagusti važe za najlepše na Kipru. Poznate su po svojoj uređenosti i kristalno čistoj vodi.
Armyropigado plaža je dugačka nekih 100 metara i široka 30. Važi za jednu od najlepših plaža na Kipru. Opremljena je suncobranima i ležaljkama koje možete iznajmiti, ali i toaletom.
Kipar (grč. Κύπρος; tur. Kıbrıs), zvanično Kiparska Republika (grč. Κυπριακή Δημοκρατία; tur. Kıbrıs Cumhuriyeti), ostrvska je država u Sredozemlju, 113 km južno od Turske i oko 120 km zapadno od sirijske obale. Geopolitički, pripada jugozapadnoj Aziji. Glavni grad je Nikozija.
Kipar je treće najveće ostrvo u Sredozemnom moru i jedno od najpopularnijih turističkih odredišta na Sredozemlju, sa više od 2,4 miliona turista godišnje.
Kipar je nezavisnost od Ujedinjenog Kraljevstva stekao 1960. godine, a od 1. maja 2004. član je Evropske unije.
Turska je 1974. izvršila invaziju na Kipar i okupirala značajne delove ostrva, što je hiljade kiparskih Grka i Turaka pretvorilo u izbeglice. Tada je došlo do uspostavljanja delimično autonomnog režima u okupiranim delovima na severu ostrva. Aktuelne nesuglasice su doprinele podeli ostrva na četiri dela: Kiparska Republika na jugu, Turske Republike Severni Kipar (koji priznaje samo Turska) na severu ostrva, Zelenu liniju Ujedinjenih nacija, koja deli ostrvo na dva dela i dve suverene baze, nad kojima je Ujedinjeno Kraljevstvo zadržala kontrolu nakon proglašenja nezavisnosti Kipra. Predlagano je stvaranje države Kipar, koju bi činila dva entiteta: Grčka Republika Južni Kipar i Turska Republika Severni Kipar.
Pogledajte našu kompletnu ponudu za Kipar.