Himara
Himara je grad u jugozapadnom delu Albanije, ispod planinskog venca Ceraunijskih planina. U ravnici ispod grada nalazi se prelepa plaža koja je poznata po Kraljevskom izvoru sveže vode. Plaža Spilia je šljunkovita, a voda u moru magično plava i čista. Ovo je i plaža koja u sezoni privuče najveći broj turista.
Himara je poznata po predivnim plažama, pored ove glavne. Većina je šljunkovita, mada pojedine se mogu pohvaliti sitnim peskom. Malo dalje od glavne plaže Spilia nalaze se plaže Prinos, Potami, Filikuri, malo južnije su Lamana, Kiparo, Borsi i Loukovom. Do većine plaža se lako stiže brodićima i čamcima koji saobraćaju ovim delom tokom sezone.
Osim prelepih plaža Himara je poznata i po par atrakcija. Crkva Bogorodice Kasioptire je vizantijska crkva sa Bogorodičinom ikonom za koju se veruje da je čudotvorna. Ispred ruševina Vladičanskog dvora nalazi se Episkopska crkva. Kuća Spiromilios je kuća čoveka koji je oslobodio Himaru 1912. godine. Na planinskim padinama iznad grada nalazi se manastir Athaliotisas.
Albanija je definisana na površini od 28.748 km² i nalazi se na Balkanskom poluostrvu u južnoj i jugoistočnoj Evropi. Graniči se sa Crnom Gorom na severozapadu, Srbijom na severoistoku, Republikom Makedonijom na istoku i Grčkom na jugoistoku i jugu. Njena obala je usmerena na Jadransko more na severozapadu i Jonsko more na jugozapadu u Sredozemnom moru.
Zemlja se nalazi uglavnom između geografskih širina 42° i 39° i dužine 21° i 19°. Najsevernija tačka je Vermoš na 42° 35′ 34″ severne geografske širine; najjužnija je Konispolj na 39° 40′ 0″ severne geografske širine; najzapadnija tačka je ostrvo Sazan na 19° 16′ 50″ istočne geografske dužine, a najistočnija je Vrbnik na 21° 1′ 26″ istočne geografske dužine. Najviša tačka zemlje je planina Korab na 2.764 metra iznad Jadrana. Najniža tačka je Jadransko more na 0 m. Udaljenost od istoka do zapada je samo 148 km, dok je od severa do juga oko 340 km.
Pogledajte našu kompletnu ponudu za Albaniju.