Program putovanja:
1. DAN, NIŠ – TEMIŠVAR
Polazak iz Niša oko 2h posle ponoći. Vožnja preko Smedereva i Pančeva do granice i zadržavanje na graničnom prelazu radi obavljanja carinskih formalnosti. Dolazak u Temišvar, grad u rumunskom delu Banata, jedan od 5 najvećih gradova Rumunije. Temišvar je grad parkova, muzeja, lepih trgova. Za nas je ovaj grad značajan jer je najveći kulturno – istorijski centar Srba u Rumuniiji.
Razgledanje grada: Trg pobede, na kojem su zdanje Opere i nacionalnog teatra (sagrađeno 1872. godine), Saborna (rumunska) crkva Banatske mitropolije (1946. godine), kip vučice koja doji Romula i Rema (poklon grada Rima iz 1926. godine), te reprezentativna zdanja secesije, sagrađena između 1910. i 1914. godine; Trg slobode, na kojem se nalaze stara gradska većnica (sagrađena 1734. godine, u baroknom stilu), kip Device Marije i bista Decebala, poslednjeg dačkog kralja. Odlazak na Trg jedinstva, na kojem su stub kuge, rimokatolička katedralna crkva (građena između 1736. i 1774. godine), Barokna palata (nekadašnje sedište Srpske Vojvodine) i Saborna crkva srpske pravoslavne crkve (sagrađena 1748. godine). Poseta Srpskoj Sabornoj crkvi u kojoj se nalazi vredni ikonostas, delo Konstantina Danila i majstora Mihaila Janića iz Arada.
Slobodno vreme za individualne aktivnosti, uživanje u čarima božićne atmosphere.
U popodnevnim časovima odlazak do tržnog centra “Illius mall” slobodno vreme za kupovinu i osveženje.
Polazak za Srbiju u kasnim popodnevnim časovima. Dolazak u Niš na mesto polaska u kasnim večernjim časovima – zavisno od uslova na putu i zadržavanja na graničnim prelazima.
Kraj programa
Opis
Temišvar (rumunski: Timişoara) je grad u Rumuniji. Najveći je grad Banata, leži na reci Begej i sedište je Županije Tamiš. Četvrti je grad po veličini u Rumuniji. Poznat je i kao kulturni, obrazovni i trgovački centar zapadne Rumunije. Temišvar je i najveći kulturno-istorijski centar Srba u Rumuniji. Najviše srpskog stanovništva okupljeno je upravo u Temišvaru, gde inače postoje mnoge kulturne ustanove koje ih zbližavaju. U Temišvaru se nalazi sedište Eparhije temišvarske Srpske pravoslavne crkve, kao i Saveza Srba u Rumuniji, a takođe se ovde izdaje i srpski nedeljnik „Naša reč“. Grad se naziva i „Malim Bečom“, jer je grad veoma dugo bio pod Habzburgovcima i njegovo središte svojom arhitekturom i ambijentima podseća na stari deo Beča.
Prva istorijska pojava imena grada je spominjanje tvrđave Timișoara (lat. Castrum Temesiensis) u dokumentu ugarskog kralja Andraša II iz 1212. godine. Temišvar, odn. Timișoara zasebno se prvi put spominje 1474. godine.
Staro jezgro Temišvara oblikovano je tokom 17. i 18. veka pod uticajima koji su zračili iz središta Austrougarske, Beča i Pešte. U gradu postoje tri velika i poznata trga: Trg ujedinjenja (rum. Piața Unirii) je stariji trg, približno kvadratnog oblika. Oko njega se nalaze glavna rimokatolička katedrala, Srpska saborna crkva i brojne palate nekadašnjih bogataša (Palata Barok, Palata Bruk), Trg pobede (rum. Piața Victoriei) je mlađi gradski trg, površinski veći i izrazito izduženog oblika. Na jednom strani trga je Katedralni hram Banatske mitropolije Rumunske Pravoslavne crkve, a na drugoj zdanje Gradske Opere, koja ima repertoar na rumunskom, nemačkom i mađarskom. Na ovom trgu se nalazi i zdanje Banatskog Muzeja, kao i niz gradskih palata iz zadnjih decenija Austrougarske, građenih u secesiji i akademizmu, Trg slobode (rum. Piața Libertății) je sa starom gradskom kućom, kao i brojnim kipovima.
Aranžman je rađen na minimum 50 prijavljenih, u slučaju manjeg broja putnika organozator zadržava pravo otkaza do 3 dana pre polaska na put.
Bukurešt
Cenovnik
Temišvar sa polaskom iz Niša
Termin putovanja: 14.12.2024.
Cena aranžmana po osobi: 35€
Način plaćanja
- 100% od cene aranžmana prilikom rezervacije
- Putem profakture koja mora biti realizovana u roku od 1 dana od datuma izdavanja
Mapa
- prevoz autobusom na navedenoj relaciji
- troškove prelaska granice
- usluge turističkog vodiča – pratioca
- organizaciju putovanja
• individualne troškove
• putno zdravstveno osiguranje